در حال بارگیری...

وب سایت شخصی بهنام اتابکی!

شما بیشتر از زمان می ارزید

موبایل: 09194442359

سبد خرید

آموزش فتوشاپ – قسمت اول – کاسه و دریا

  • توسط یاسمن زرگری سامانی
  • آبان ۱۲, ۱۳۹۸
  • 0 دیدگاه
  • 400 نمایش ها

با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت atabaky.com در اولین قسمت از آموزش فتوشاپ با شما همراه هستیم. برای شروع لازم است اشاره کنیم که این آموزش ها توسط تیم تخصصی سایت برای شما عزیزان فراهم شده و هیچگونه هزینه ای ندارد. در جهت بهبود این مجموعه ما را از نظرات سازنده خود مطلع سازید. با تشکر

با اولین قسمت از آموزش های فتوشاپ در خدمت شما هستیم. می خواهیم دراین قسمت یک فتومونتاژ حرفه ای داشته باشیم و نمونه ای مانند تصویر زیر ایجاد کنیم.

آموزش فتوشاپ

برای شروع ابتدا به منوی file مراجعه می کنیم و تصویری جدید با عنوان plate ایجاد می کنیم. طول تصویر خود را بر روس ۲۰۰۰ و عرض آن را ۱۳۰۰ pixel  قرار می دهیم و رنگ آن را سفید از نوع RGB با resolution  ۷۲  انتخاب کرده و فایل را ایجاد می کنیم .


در ادامه با مراجعه به لیست adjustment layer ها گزینه ی solid color را انتخاب می کنیم و رنگ تصویر خود را تغییر می دهیم. در این آموزش فتوشاپ، رنگ خود را کد ۹c9c9c انتخاب کنید و اوکی کنید. با استفاده از گزینه ی New layer لایه ای جدیدی ایجاد کرده و برای انتخاب gradient  به منوی ابزار ها مراجعه کنید دقت داشته باشید که رنگ پس زمینه ی شما باید بر روی سفید قرار داشته باشد. در منوی تنظیمات مدل gradient خود را به صورت دایره ای انتخاب کنید و با کلیک بر روی نوار gradient ، preset زیر را برگزینید.

آموزش فتوشاپ


در این آموزش فتوشاپ ما نواحی حائز اهمیت را برای شما رنگی کرده ایم تا دقت بیشتری بر روی آنها داشته باشید. در ادامه زمانی که Preset مورد نظر را انتخاب کردید، از قسمت سمت چپ تصویر بالا gradient کوچکی ایجاد کنید و سپس با استفاده از کلید میانبر ctrl+t ابعاد آن را گسترش دهید. نتیجه باید به صورت تصویر زیر باشد.

آموزش فتوشاپ


Opacity لایه خود را مقداری کاهش داده و روی تقریبا ۷۰ قرار می دهیم و سپس با مراجعه به لیست adjustment layer ها اینبار curve را بر می گزینیم و سمت راست نمودار خود را در حالی که preset خود را بر روی default قرار داده ایم مقداری به سمت پایین می کشیم تا زمانی که تیرگی مورد نظر را بر روی تصویر خود بیابیم. مجددا از gradient این بار با تصویر پس زمینه ی مشکی استفاده کرده و مانند حالت قبل هاله ای ایجاد می کنیم.

آموزش فتوشاپ


مجددا gradient  خود را بر روی کل تصویر گشترش می دهیم و opacity آن را به حدود ۶۰  کاهش می دهیم. تا این مرحله ما تصویر پس زمینه خود را ایجاد کرده ایم و به سراغ فایل بشقاب خود می رویم و آن را باز می کنیم. قصد داریم با استفاده از ابزار pen بشقاب را از پس زمینه جدا کنیم. اما قبل از آن با مراجعه به منوی image و انتخاب auto color مقداری رنگ تصویر خود را رو با استفاده از کلید میانبر ctrl+l به روشنی می بریم. اتفاقی که می افتد باید مشابه تصویر زیر باشد.

آموزش فتوشاپ


تغییرات را اعمال کرده و سپس بشقاب را از تصویر select می کنیم. زمانی که selection ما تمام شد از کلید میانبر ctrl+0 استفاده کرده و گزینه make selection را انتخاب می کنیم. در منوی که پیش رو ما ظاهر می شود feather  ۱  می دهیم و بشقاب را به پیش زمینه ای که ساخته بودیم درگ می کنیم.


با استفاده از کلید میانبر ctrl + b طیف رنگی بشقاب را به سمت آبی تغییر داده و در ادامه لایه ای جدید در زیر لایه بشقاب می سازیم. در این لایه از ابزار brush استفاده می کنیم و سایز آن را تغییر می دهیم تا بتوانیم سایه ای برای بشقاب ایجاد کنیم.

آموزش فتوشاپ


در ادامه برای ساختن محتوایات بشقاب لایه ای جدید ایجاد می کنیم و اینبار با استفاده از pen داخل بشقاب را انتخاب و selection  ای برای آن ایجاد میکنیم. داخل selection خود را با استفاده از ابزار Paint bucket مشکی می کنیم و به سراغ تصویر دریا می رویم . دریا را انتخاب کرده و آن را به تصویر بشقاب درگ می کنیم.

آموزش فتوشاپ


همان طوری که در تصویر بالا می بینید ما تصویر دریا را درگ کردیم اما حال برای اینکه ایت تصویر درون بشقاب جای بگیرد کافیست آن را بر روی ناحیه selection درگ کنیم و سپس بر روی لایه دریا کلیک کرده و گزینه clipping mask را انتخاب کنیم. بدین صورت نتیجه به صورت تصویر زیر قابل مشاهده است.

آموزش فتوشاپ


در این مرحله به سراغ تصویر صخره ای که داشتیم می رویم. صخره را با استفاده از ابزار quick selection از آسمان جدا کرده و آن را ماسک می کنیم. بر روی لایه ی ماسک کلیک راست کرده و گزینه ی refine mask را انتخاب می کنیم. در صفحه ای که پیش رو باز می شود تنظیمات را به نوعی تغییر می دهیم که حاشیه های صخره به طبیعی ترین حالت ممکن خود قرار داشته باشند. در این مرحله صخره را درگ می کنیم.

آموزش فتوشاپ


برای اینکه بتوانیم صخره را بر روی دریا سوار کنیم، ابتدا سایز آن را عوض می کنیم و در ادامه برای محو کردن نواحی اضافی از ابزار brush  استفاده می کنیم. بدین صورت که ابتدا لایه ماسک را انتخاب می کنیم ابزار brush را با رنگ پیش زمینه ی مشکی انتخاب می کنیم و نواحی که نمیخواهیم را با استفاده از Brush حذف می کنیم.

تناژ رنگی تمامی تصاویر قابل تغییر است که آن را به عهده مخاطبان عزیز atabaky.com می گذاریم و از آن عبور می کنیم. در ادامه ی این آموزش جذاب فتوشاپ به سراغ قلعه ای که داشتیم می رویم و کاملا با استفاده از روش مشابه آن را از پس زمینه ی خود جدا کرده و به تصویر اصلی خود درگ می کنیم.

در این مرحله قلعه را بر روی صخره سوار می کنیم و مجددا با استفاده از Brush سعی می کنیم که تصویر خود را به طبیعی ترین حالت در بیاوریم. در این مرحله نتیجه بدست آمده باید مشابه تصویر زیر باشد هرچند ما خلاقیت مخاطب را در این آموزش فتوشاپ تحسین خواهیم کرد.

آموزش فتوشاپ


در نهایت به قایق می رسیم که همانند اشکال گذشته آن را از تصویر پس زمینه جدا می کنیم و بر روی تصویر اصلی قرار می دهیم. قایق را با استفاده از کلید میانبر ctrl + t به ابعاد کوچک تر جهت قرار گرفتن بر روی آب تغییر سایز می دهیم و سپس برای همخوانی بیشتر با رنگ آب از کلید ctrl + b استفاده کرده و تن رنگی آن را مقداری به سمت آبی می بریم. لازم به ذکر است که شما از میانبر می توانید برای دیگر اشکالی که در تصویر استفاده شده، بهره بگیرید و آن ها را به سمت تناژ رنگی دلخواه خود ببرید.

در نهایت با استفاده از brush آن را به حالتی طبیعی بر روی آب قرار می دهیم. می توانید نتیجه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

آموزش فتوشاپ


دقت داشته باشید که میتوانید برای همخوانی بیشتر اشیا در تصویر ازابزار های مفید فتوشاپ مانند dodge و یا blur استفاده کنید و ظرافت کار خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال شما می توانید برای لایه ی دریا خود لایه ای جدید ایجاد کنید و clipping mask کنید و سپس با مراجعه به منوی image و انتخاب fill به عنوان ۵۰% gray و سپس تغییر دادن blend mode به overlay و در نهایت  استفاده از ابزار  burn در راستای ایجاد سایه برای صخره خود استفاده کنید.

برای زیبایی بیشتر  لایه ای ایجاد کنید و از Brush ابر خود استفاده کنید تا بتوانید فضایی جذاب تر به وجود بیاورید. استفاده از gradient در این مرحله برای به وجود آوردن هاله نورانی می تواند به ظرافت کار کمک کند. در اصل خلاقیت در جزئیات می تواند ارزش اثر شما را بالاتر ببرد. بعد از اتمام این مراحل در نهابت نوبت به استفاده از فایل پرنده ها می رسد که قطعا تا اینجا متوجه روال کاری شده اید و می دانید باید چه کار کنید.

آن را درگ می کنید در سمت راست تصویر قرار می دهید. لایه جدید ایجاد کنید و با استفاده از منوی adjustment layer و انتخاب گزینه ی levels مقداری رنگ تصویر را به سمت زردی و آفتاب ببرید و حتی می توانید از کانال های رنگی مختلف استفاده کنید و بنا به سلیقه ی خودتان تناژ مورد نظر را برگزینید.

آموزش فتوشاپ


شما می توانید از هرکدام از امکاناتی که adjustment layer برای زیبا سازی تصویر در اختیار ما قرار داده است استفاده کنید که در این قسمت از آموزش فتوشاپ ما ادامه این امر را به عهده مخاطبان عزیز می گذاریم.

امیدواریم که ازاین قسمت از آموزش های فتوشاپ نهایت استفاده را برده باشید و نظرات سازنده خود را با ما در atabaky.com  به اشتراک بگذارید.

 

پاسخی بگذارید