در حال بارگیری...

وب سایت شخصی بهنام اتابکی!

شما بیشتر از زمان می ارزید

موبایل: 09194442359

سبد خرید

آموزش فتوشاپ – قسمت ۴

  • توسط یاسمن زرگری سامانی
  • آبان ۱۲, ۱۳۹۸
  • 0 دیدگاه
  • 404 نمایش ها

با سلام خدمت همراهان عزیز مجموعه آموزشی atabaky.com در این قسمت از آموزش های فتوشاپ می خواهیم فتومنتاژی که در ادامه مشاهده می کنید را به شما دانشجویان محترم به طور کامل آموزش بدهیم. همراه ما باشید.

برای شروع ابتدا به تصویر پس زمینه که در واقع همان صخره ای است که شعبده باز بر روی قرار می گیرد است مراجعه کرده و آن را در فتوشاپ باز کنید. با استفاده از ابزار quick selection tool صخره را جدا کنید و سپس آن را ماسک کنید.

اگر دقت داشته باشید در تصویری نهایی محل قرار گرفتن صخره متفاوت است، آن را به پس زمینه ی دریا منتقل کنید و با استفاده از میانبر ctrl + t سایز ومحل آن را تغییر بدهید.

بعد از اتمام این کار نتیجه ای که می خواهیم به طور کامل بدست نیامده است. تصویر زیر را مشاهده کنید.

خوب در ادامه برای اینکه بتوانیم صخره را تا پایین امتداد بدهیم، بر روی ماسکی که ایجاد کرده ایم کلیک می کنیم و با استفاده از Brush مشکی رنگ مقداری حاشیه های آن را درست می کنیم و نواحی اضافی را حذف می کنیم و سپس با کلیک راست بر روی ماسک خود گزینه ی apply layer mask را انتخاب می کنیم. با استفاده از ابزار انتخاب ناحیه ای تحتانی صخره را انتخاب می کنیم و از آن Copy می گیریم ( کافیست بر روی انتخاب خود کلیک راست کنید و layer via copy را انتخاب کنید)

در واقع ما قسمتی که می خواستیم در امتداد صخره را تا پایین را ادامه بدهیم را کپی کردیم و با استفاده از درگ کردن آن را جایگزین نواحی خالی می کنیم. برای اینکه طبیعی تر به نظر بیاید می توانید از wrap استفاده کنید. این قابلیت در فتوشاپ  می تواند اشکال را حالت پذیر کند.

حالتی که در تصویر بالا می بینید wrap است که سعی دارد صخره را به حالتی طبیعی جایگزین کند. برای محو کردن مرز های بین دو صخره، می توانید از eraser با Opacity پایین استفاده کنید به نحوی که مقداری از این خط ها را از بین ببرد اما بیش از حد مات نیز نباشد. پس از اتمام فعالیت های مربوط به صخره، دو لایه ی مربوط به آن را merge کنید تا در آینده بتوانید به صورت واحد صخره را ویرایش کنید.

از لایه ی background خود با استفاده از میانبر ctrl + j کپی بگیرید و کپی را در camera raw filter باز کنید. تغییراتی که لازم است انجام بدهید را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید اما به طور کل هدف ایجاد افکتی جذاب به منظور تخیلی کردن تصویر است.

در تصویر بالا ما مقداری مقادیر تاثیر گذار در رنگ آمیزی تصویر را دست خوش تغییر قرار دادیم و سپی با استفاده از امکاناتی که فتوشاپ در اختیار ما می گذارد، مقداری میانه ی تصویر را به سمت غروب می بریم. شما می توانید برای شباهت بیشتر از اعدادی که ما استفاده کرده ایم استفاده کنید.

در ادامه برای اینکه لایه پس زمینه کیفیت خود را از دست ندهد، ابتدا آن را به smart object تبدیل کنید و سپس برای اینکه بتوانید عمق را نمایش دهید به منوی Filter ها رفته و از گزینه های موجود از لیست Blur ها tilt blur را انتخاب کنید و آن را به نواحی پایین تر تصویر منتقل کنید و اوکی کنید. تا به اینجای کار ما پس زمینه ی خود را ساختیم.

به سراغ کاراکتر شعبده باز می رویم و آن را با استفاده از ابزار های متعددی که فتوشاپ برای ما ارائه کرده است جدا می کنیم و آن را به تصویر اصلی درگ می کنیم. تغییر سایز و محل را به عهده مخاطب می گذاریم. همچنین توصیه می کنیم با استفاده از camera raw مقداری رنگ آن را به پس زمینه نزدیک کنید. استفاده از این امکانات در فتوشاپ کاملا می تواند سلیقه ای باشد. در نهایت تصویری که به وجود می آید باید مشابه تصویر زیر باشد.

برای کاراکتر خود ماسک ایجاد کنید و سپس با استفاده از color balance آن را رو به تیره شدن ببرید. با استفاده از adjustment layer ها بر روی ماسک لایه ی صخره خود افکت curves را اعمال کنید و آن را به سمت سایه دار شدن ببرید. در واقع شیب نمودار را از سمت راست کم کنید.  شما می توانید با استفاده از brush با رنگ سفید مقداری سایه روشن بر روی صخره ایجاد کنید و تصویر خود را جذاب تر کنید.

در ادامه شما می توانید همان طوری که در آموزش های فتوشاپ قبلی توضیح دادیم برای کاراکتر خود از Blend mode ها استفاده کنید سپس حاشیه های آن را با استفاده از dodge and burn طبیعی تر جلوه بدهید. می توانید آموزش این قسمت را در آموزش های جلسه قبل فتوشاپ بخوانید و یا در ویدئو های موجود در سایت استفاده کنید. به هر ترتیب بعد از اینکه عملیات لازم را بر روی کاراکتر انجام دادید، به سراغ صندقچه ای که داریم می رویم.

آن را بر کنار پای شعبده باز درگ می کنیم و مجددا برای اینکه نحوه قرار گیری و سایز آن درست باشد از ctrl + t استفاده می کنیم . ادامه ی این فرایند که استفاده از color balance و dodge and burn است را به  شما می سپاریم. سعی کنید از رنگ آمیزی و افکت هایی که استفاده کنید که تصویر شما را به سمت تخیل و جذابیت بیشتر ببرد. فتوشاپ می تواند در مواردی بسیار خلاقانه عمل کند.

به سراغ آبجکت بعدی در فتومنتاژ خود می رویم و آن را به روی تصویر خود درگ می کنیم. گوزنی که در این مرحله وارد کار کرده ایم را rotate می کنیم تا در مقابل شعده باز قرار بگیرد. اندازه ی آن را مشابه تصویر نهایی انتخاب کنید. با استفاده از ابزار smudge  مقداری پوست تن گوزن را طبیعی ترو نواحی زیر گلو آن را تیره تر کنید.

از ابزار Brush برای تیره کردن و سایه انداختن زیر پای شعبده باز و صندوقچه استفاده کنید. دقت داشته باشید محل قرار گرفتن لایه ای که برای اینکار انتخاب می کنید باید پایین تر از لایه آبجکت های روی صخره باشد.

مجددا برای گوزن نیز از تکنیک blend mode ها استفاده کنید . ههچنین از color balance موجود در منوی adjustment layer ها به منظور نزدیک کردن رنگ گوزن به ما بقی محیط بهره گیرید. با استفاده از dodge and burn نواحی که تیره تر بود را تیره تر و روشنی ها را نمایان تر کنید. این کار باعث می شود تصویر فانتزی تر و حتی غیر واقعی تر نمایش داده شود.

در ادامه با استفاده از ابزار انتخاب سیبی که در پایین صندوقچه موجود است را انتخاب کنید و از لایه ی آن کپی بگیرید. سپس آن را به دست شعبده باز انتقال بدهید. به منظور ایجاد سایه از آن یک clipping mask می سازیم و با Brush آن را تیره می کنیم.

تا اینجای کار تصویر ما کامل شده است ولی برای اینکه ریزه کاری ها بیشتری انجام دهیم و تصویر خود را بیشتر نمایان کنیم، به سراغ لایه پس زمینه می رویم و از curves استفاده می کنیم . شیب نمودار را در راستای سایه ها کاهش می دهیم تا تیرگی بیشتری داشته باشیم.

سمت راستی که گوزن وجود دارد را با Brush روشن کمی روشن کنید تا گوزن نمای بیشتری داشته باشد.

برای اینکه مقداری تصویر رو به خیالی بودن برود می توان از رنگ آبی استفاده کرد. بدین صورت که ابتدا لایه ی گوزن خود را  انتخاب کرده و سپس با استفاده از Brush با رنگ آبی و opacity پایین در نواحی تحتانی تصویر سایه ایجاد می کنیم. دقت داشته باشید می توانید از Blend mode ها برای تغییر این brush و تناژ رنگی آن استفاده کنید.

شما می توانید در جهت دیگر همانند ترکیب بالا از رنگ نارنجی برای پر رنگ کردن ناحیه ی روشن آسمان استفاده کنید. اینکار باعث ایجاد تناقضی هیجان انگیز می شود که فضای رازآلود را بیشتر به مخاطب القا می کند.

در آخرین قدم دو پرنده وجود دارند که آن ها را باید بر روی شاخ های گوزن سوار کنید و همانند عملیاتی که در این آموزش و آموزش های قبلی انجام داده ایم بر روی آن ها انجام دهید. دقت داشته باشید از ابزار هایی که پیشتر توضیح داده ایم حتما استفاده کنید.

امیدوارم از این قسمت از آموزش های فتوشاپ از سایت atabaky.com نهایت استفاده را برده باشید و در پیشبرد این مجموعه با نظرات خود ما را یاری بفرمایید. بقیه ی این آموزش به منظور ایجاد خلاقیت به عهده مخاطب گذاشته می شود. در ادامه ی آموزش های تخصصی تر همراه ما باشید.

 

 

پاسخی بگذارید